Св. Богородица (Лешани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Богородица


Местоположба 41°16′34″N 20°51′23″E / 41.27611° СГШ; 20.85639° ИГД / 41.27611; 20.85639Координати: 41°16′34″N 20°51′23″E / 41.27611° СГШ; 20.85639° ИГД / 41.27611; 20.85639
Основни податоци
Место Лешани
Општина Дебрца
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Лешани, Општина Дебрца. Претставува црква од средниот век.

Се наоѓа во југозападниот дел од селото. Се работи за темели од црква околу која се простирала некропола. Врз неа е изградена денешната мала еднокорабна црквичка „Успение на Пресвета Богородица“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 250. ISBN 9989-649-28-6.