Селиште Ивани (Мешеишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште Ивани
археолошко наоѓалиште
Селиште Ивани is located in Македонија
Селиште Ивани
Местоположба на Селиште Ивани во Македонија
Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиште Иваниархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. На околу 4,5 км источно од селото, на јужниот брег од Иванин Дол, а на западниот крај на просторот обграден со борова шума се гледаат остатоци од сакрална градба. Околу неа има масивни плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069