Пуст Манастир (Горенци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуст Манастир
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°11′27″N 20°46′17″E / 41.19083° СГШ; 20.77139° ИГД / 41.19083; 20.77139Координати: 41°11′27″N 20°46′17″E / 41.19083° СГШ; 20.77139° ИГД / 41.19083; 20.77139
Основни податоци
Место Горенци
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Пуст Манастирархеолошко наоѓалиште во охридското село Горенци, Општина Дебрца. Претставува црква од раниот среден век.

Се наоѓа околу 1 км источно од селото, на средината на западните височини на Вишовска Планина. На мало зарамнето плато се забележуваат остатоци од мала сакрална градба - групации на камења, бигор и фрагменти од покривни ќерамиди.

Според преданието кај жителите, на овој простор се наоѓал голем манастирски комплекс уште пред доаѓањето на Турците.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 245. ISBN 9989-649-28-6.