Скала (средновековно археолошко наоѓалиште во Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Не го поистоветувајте со античкото наоѓалиште во Велмеј, Скала

Скала is located in Македонија
Скала
Местоположба на Скала во Македонија
Местоположба 41°17′53″N 20°54′5″E / 41.29806° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.29806; 20.90139Координати: 41°17′53″N 20°54′5″E / 41.29806° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.29806; 20.90139
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Скалаархеолошко наоѓалиште во селото Велмеј во областа Дебрца. Претставува раносредновековна населба и некропола. Претставува ритче оддалечено околу 5 км јужно од селото, кое се издига јужно од патот Лешани-Брежани. На падината северно и западно од овој пат се забележуваат групи од бигорни камења кои најверојатно претставуваат гробови. По површината има фрагментирана средновековна керамика и фрагменти од железна згура. Во северозападниот дел на долината Скала, на околу 100 м западно под споменатиот пат се забележуваат остатоци од растурена гробница со насоченост исток-запад, долга 3 м, широка 2 м и со ширина на зачуваниот ѕид 60 см. На околу 30–40 м источно од гробницата површината обилува со градбена и покривна керамика. Скала денес е идентификуван и со наоѓалиштето Српница.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 243, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069