Скала (средновековно археолошко наоѓалиште во Велмеј)

Координати: 41°17′53″N 20°54′5″E / 41.29806° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.29806; 20.90139
Од Википедија — слободната енциклопедија

Не го поистоветувајте со античкото наоѓалиште во Велмеј, Скала

Скала


Местоположба 41°17′53″N 20°54′5″E / 41.29806° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.29806; 20.90139
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

 населба  некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Скалаархеолошко наоѓалиште во селото Велмеј во областа Дебрца. Претставува раносредновековна населба и некропола. Претставува ритче оддалечено околу 5 км јужно од селото, кое се издига јужно од патот Лешани-Брежани. На падината северно и западно од овој пат се забележуваат групи од бигорни камења кои најверојатно претставуваат гробови. По површината има фрагментирана средновековна керамика и фрагменти од железна згура. Во северозападниот дел на долината Скала, на околу 100 м западно под споменатиот пат се забележуваат остатоци од растурена гробница со насоченост исток-запад, долга 3 м, широка 2 м и со ширина на зачуваниот ѕид 60 см. На околу 30–40 м источно од гробницата површината обилува со градбена и покривна керамика. Скала денес е идентификуван и со наоѓалиштето Српница.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 243, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069