Горенци (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горенци is located in Македонија
Горенци
Местоположба на Горенци во Македонија
Местоположба 41°11′27″N 20°44′56″E / 41.19083° СГШ; 20.74889° ИГД / 41.19083; 20.74889Координати: 41°11′27″N 20°44′56″E / 41.19083° СГШ; 20.74889° ИГД / 41.19083; 20.74889
Основни податоци
Место Горенци
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Горенциархеолошко наоѓалиште во охридското село Горенци, Општина Дебрца. Претставува вила рустика од римско време.

На 1 км југозападно од селото и североисточно од некрополата Требеништа биле пронајдени остатоци од градба со систем за затоплување.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 245. ISBN 9989-649-28-6.