Селце (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селце is located in Македонија
Селце
Местоположба на Селце во Македонија
Местоположба 41°18′48″N 20°55′17″E / 41.31333° СГШ; 20.92139° ИГД / 41.31333; 20.92139Координати: 41°18′48″N 20°55′17″E / 41.31333° СГШ; 20.92139° ИГД / 41.31333; 20.92139
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период развиен среден век
Портал „Археологија“

Селцеархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува населба од развиениот среден век.

На просторот на превојот меѓу Велмешкото Градиште јужно и планината Близна северно, оддалечен 2 км воздушна линија североисточно од селото, се забележуваат повеќе грамади камења и урнатини од ѕидови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 243. ISBN 9989-649-28-6.