Брежанско Градиште (Брежани)

Координати: 41°16′00″N 20°56′07″E / 41.26667° СГШ; 20.93528° ИГД / 41.26667; 20.93528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брежанско Градиште

Карта

Местоположба 41°16′00″N 20°56′07″E / 41.26667° СГШ; 20.93528° ИГД / 41.26667; 20.93528
Основни податоци
Место Брежани
Општина Дебрца
ТипПериод доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брежанско Градиштеархеолошко наоѓалиште кај охридското село Брежани, Општина Дебрца. Претставува утврдена населба од доцната антика.

Наоѓалиштето се наоѓа во месноста Градиштено, на околу 2 км воздушна линија југозападно од селото. На зарамнетиот шумски терен, со надморска височина од 1.279 м, се забележуваат остатоци од бедем што се протега во правец исток-запад (со отстапување југоисток-северозапад) граден од камен со средни димензии и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 239. ISBN 9989-649-28-6.