Горно Поле (Мешеишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Поле is located in Македонија
Горно Поле
Местоположба на Горно Поле во Македонија
Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горно Полеархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Северно од селото, на западното подножје од ридот Свети Илија, откриени се темели од градби ѕидани од камен и варов малтер. Од ова наоѓалиште потекнуваат железни алатки кои се чуваат во Заводот за заштита на спомениците на културата и Народен музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче; Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069