Прејди на содржината

Криви Загони (Мешеишта)

Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Криви Загони - Лозишта


Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Криви Загони - Лозиштаархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Претставува доцноантичка некропола. На околу 400 м западно од селото и од магистралниот пат Охрид-Кичево, на меѓата од нивите на Мицко и Јонче Тупанчески, при изведувањето на земјоделските работи биле откриени гробови градени од тегули – тип „на две води“. Наодите се чуваат во Заводот за заштита на спомениците на културата и Народен музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче; Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069