Прејди на содржината

Лаишта (Ново Село)

Координати: 41°18′23″N 20°47′49″E / 41.30639° СГШ; 20.79694° ИГД / 41.30639; 20.79694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаишта

Карта

Местоположба 41°18′23″N 20°47′49″E / 41.30639° СГШ; 20.79694° ИГД / 41.30639; 20.79694
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Дебрца
Тип

 гробница


Период римско време
Портал „Археологија“

Лаиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Ново Село, Општина Дебрца. Претставува гробница од римско време.

Се наоѓа на околу 2 км југозападно од селото и на околу 50 м од магистралниот пат Охрид - Кичево (А2). Претставува елипсовидна тумба со правец на протегање југ-север. Во нејзиниот југоисточен дел случајно е откриен архитектонски објект поставен во правец исток-запад.

Најверојатно претставува ѕидана гробница со сводеста конструкција. Ѕидовите се градени од тули и малтер во комбинација со бигорни камења. Внатрешниот дел од гробницата е малтерисан. Во источниот дел има отвор со димензии од 0,60 × 0,88 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 253. ISBN 9989-649-28-6.