Горнополско Градиште (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горнополско Градиште
археолошко наоѓалиште
Горнополско Градиште is located in Македонија
Горнополско Градиште
Местоположба на Горнополско Градиште во Македонија
Местоположба 41°16′44″N 20°55′25″E / 41.27889° N; 20.92361° E / 41.27889; 20.92361Координати: 41°16′44″N 20°55′25″E / 41.27889° N; 20.92361° E / 41.27889; 20.92361
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Горнополско Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува утврдена населба од раниот среден век.

На околу 2,5 км воздушна линија југоисточно од селото, лево од меѓуселскиот пат Велмеј-Брежани и западно од Јаоречка Долина има висок рид со надморска височина од 1.018 м. На зарамнетиот врв на ридот се гледаат остатоци од бедем (особено на северната и источната страна) граден од камен и варов малтер, широк 1,25 м, а во внатрешноста има остатоци од основи на градби и растурен градежен материјал.[1]

Во североисточниот дел од градиштето се раскопани остатоци од христијански сакрален објект со димензии од 9,50 × 5,50 м. Во близината се забележува и една четвртеста просторија (можеби резервоар за вода) изделкана во карпа, со димензии од 3,5 × 3,5 м. По целиот простор од градиштето и по стрмните источни и јужни падини се среќаваат фрагменти од средновековна керамика, тули и покривни ќерамиди.[1]

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 242. ISBN 9989-649-28-6.