Св. Атанасиј (Лешани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанасиј
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°16′40″N 20°51′38″E / 41.27778° СГШ; 20.86056° ИГД / 41.27778; 20.86056Координати: 41°16′40″N 20°51′38″E / 41.27778° СГШ; 20.86056° ИГД / 41.27778; 20.86056
Основни податоци
Место Лешани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасијархеолошко наоѓалиште во селото Лешани во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 300 м северно над селото, над зарамнетото плато од ридот. На простор од 8 × 8 м се наѕира основа од сакрална градба. Јужно од овој простор се забележуваат поголеми камени плочи кој претставуваат средновековни словенски гробови. Над средината од просторот денес стои обележје „икона“ изградена од камени плочи, најверојатно извадени од гробните конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 250, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069