Селиште Јаорец (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште Јаорец
археолошко наоѓалиште
Селиште Јаорец is located in Македонија
Селиште Јаорец
Местоположба на Селиште Јаорец во Македонија
Местоположба 41°17′22″N 20°56′55″E / 41.28944° СГШ; 20.94861° ИГД / 41.28944; 20.94861Координати: 41°17′22″N 20°56′55″E / 41.28944° СГШ; 20.94861° ИГД / 41.28944; 20.94861
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период развиен среден век
доцен среден век
Портал „Археологија“

Селиште Јаорецархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува населба од развиениот и доцниот среден век.

Се наоѓа на околу 3 км југоисточно од селото, заграден со местата со топонимите Бачилишта (исток), Јаоречка Река (запад), Козица (север) и долината Завој (југ). Зарамнетиот терен на ридестиот простор денес е запуштен и обраснат. На две места се забележуваат грамади од камења, а на едно место ѕид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 243. ISBN 9989-649-28-6.