Забрдо (Требеништа)

Координати: 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Забрдо


Местоположба 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472
Основни податоци
Место Требеништа
Општина Дебрца
Тип

 некропола  населба


Период железно време
хеленистичко и римско време
ран среден век
Портал „Археологија“

Забрдо археолошко наоѓалиште во селото Требеништа во областа Дебрца. Претставува некропола и населба од железно време, хеленистичко време, римско време[1].

Населба од железното време, населба и некропола од хеленистичкото и римското време инаселба од раниот среден век. Лежи на мала висорамнина испресечена со суводолици, оддалечена околу 1,5 км североисточно од селото. Од источната страна се граничи со планинскиот венец, а од запад со Требенишко Поле. По површината нависорамнината се среќаваат фрагменти од керамички садови од железното, хеленистичкото и римското време. Во западниот дел на наоѓалиштето се откриени гробови од некропола.

Грбиќ М., 1954, 112-114. (В.М., П.К.)[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069