Зластрана (Горно Средоречие)

Координати: 41°18′17″N 20°51′30″E / 41.30472° СГШ; 20.85833° ИГД / 41.30472; 20.85833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зластрана

Карта

Местоположба 41°18′17″N 20°51′30″E / 41.30472° СГШ; 20.85833° ИГД / 41.30472; 20.85833
Основни податоци
Место Горно Средоречие
Општина Дебрца
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Зластранаархеолошко наоѓалиште во охридското село Горно Средоречие, Општина Дебрца. Претставува населба од неолитското време.

Се наоѓа на околу 500 м североисточно од селото, на простор кој претставува блага падина во јужното подножје на планината Зластрана, зафаќајќи го всушност северниот дел од Средоречко Поле кое е заградено со планински масиви. На површина од 3.800 м2 е утврдена населба од раниот неолит. Во 1988 г. Заводот и музеј од Охрид извршил помали археолошки истражувања.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 247. ISBN 9989-649-28-6.