Св. Никола (Злести)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 41°16′57″N 20°49′49″E / 41.28250° СГШ; 20.83028° ИГД / 41.28250; 20.83028Координати: 41°16′57″N 20°49′49″E / 41.28250° СГШ; 20.83028° ИГД / 41.28250; 20.83028
Основни податоци
Место Злести
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во селото Злести во областа Дебрца. Претставува средновековна црква со некропола. Се наоѓа во селото, северно веднаш до Црквата Св. Ѓорѓија. Денешната црква е изградена врз темели од постара градба која му припаѓала на старото село Лески. Во непосредната близина, при изградбата на трансформатор се откриени поголеми камени плочи — гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 248, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069