Добра Вода (Арбиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добра Вода is located in Македонија
Добра Вода
Местоположба на Добра Вода во Македонија
Местоположба 41°22′14″N 20°49′44″E / 41.37056° СГШ; 20.82889° ИГД / 41.37056; 20.82889Координати: 41°22′14″N 20°49′44″E / 41.37056° СГШ; 20.82889° ИГД / 41.37056; 20.82889
Основни податоци
Место Арбиново
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период Старохристијанско време
Портал „Археологија“

Добра Водацрква од старохристијанско време кај селоот Арбиново во општина Дебрца. Се наоѓа на околу 1 км југозападно од селото. Во 1935/1936 година случајно биле откриени темели од поголема сакрална градба. По површината се забележуваат многубројни фрагменти од градбена керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 238. ISBN 9989649286.