Еленишта (Сливово)

Координати: 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еленишта


Местоположба 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500
Основни податоци
Место Сливово
Општина Дебрца
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Еленишта археолошко наоѓалиште во селото Сливово во областа Дебрца. Претставува населба од среден век [1].

Наоѓалиштето се наоѓа на просторот меѓу патот Охрид - Кичево и Врбјанска Река, на 10 км од Пресека кон Охрид. Денес целата површина се обработува, а при обработувањето се среќаваат фрагменти од средновековна садова керамика. Овде постоело селиште, подоцна уништено од Турците. На доминантната тумба спроти Еленишта се наоѓаат урнатините од црквата.

Паско Кузман, Владо Маленко, 1992, 94-95. (V.M., P.K.)[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069