Пашина Горица (Велмеј)

Координати: 41°18′26″N 20°52′00″E / 41.30722° СГШ; 20.86667° ИГД / 41.30722; 20.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пашина Горица

Карта

Местоположба 41°18′26″N 20°52′00″E / 41.30722° СГШ; 20.86667° ИГД / 41.30722; 20.86667
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пашина Горицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува некропола од доцноантичко време.

Се издига северно од наоѓалиштето Бучишта, северно од меѓуселскиот пат Грко Поле-Оздолени, а десно од патот Горно Средоречие-Сошани. На падината од горицата, спроти Бучишта, како и во профилот на трапот што поминува покрај нејзиното јужно подножје, се забележуваат остатоци од нарушени гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 243. ISBN 9989-649-28-6.