Калуѓероец (Слатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калуѓероец

Карта

Местоположба 41°20′38″N 20°52′07″E / 41.34389° СГШ; 20.86861° ИГД / 41.34389; 20.86861Координати: 41°20′38″N 20°52′07″E / 41.34389° СГШ; 20.86861° ИГД / 41.34389; 20.86861
Основни податоци
Место Слатино
Општина Дебрца
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Калуѓероецархеолошко наоѓалиште во охридското село Слатино, Општина Дебрца. Претставува сакрален објект од средниот век.

Се наоѓа на околу 800 м југоисточно (повеќе јужно) од селото, на исклучително стрмна падина. На централното место падината е поблага, со богати бигорни неста — грамади од камења, кои зборуваат за постоење на сакрален објект, можеби и помал манастирски комплекс од развиениот среден век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 276. ISBN 9989-649-28-6.