Држилец (Сошани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°19′14″N 20°52′14″E / 41.32056° СГШ; 20.87056° ИГД / 41.32056; 20.87056Координати: 41°19′14″N 20°52′14″E / 41.32056° СГШ; 20.87056° ИГД / 41.32056; 20.87056
Основни податоци
Место Сошани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Држилецархеолошко наоѓалиште во охридското село Сошани. Наоѓалиштето претставува раносредновековна црква. Се наоѓа на 2 км западно од селото. На тој простор се забележуваат остатоци од црковна градба со правец исток-запад, а градена од камен, бигор, тули и малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 277. ISBN 9989649286.