Рупи (Мраморец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рупи is located in Македонија
Рупи
Местоположба на Рупи во Македонија
Местоположба 41°22′09″N 20°53′35″E / 41.36917° СГШ; 20.89306° ИГД / 41.36917; 20.89306Координати: 41°22′09″N 20°53′35″E / 41.36917° СГШ; 20.89306° ИГД / 41.36917; 20.89306
Основни податоци
Место Мраморец
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рупиархеолошко наоѓалиште во охридското село Мраморец, Општина Дебрца. Претставува топилница од доцната антика.

На 3 км југоисточно од селото, на една пространа падина високо во планинскиот предел се среќава множество згура од топена железна руда, фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 253. ISBN 9989-649-28-6.