Манастириште (Издеглавје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°20′16″N 20°49′10″E / 41.33778° СГШ; 20.81944° ИГД / 41.33778; 20.81944Координати: 41°20′16″N 20°49′10″E / 41.33778° СГШ; 20.81944° ИГД / 41.33778; 20.81944
Основни податоци
Место Издеглавје
Општина Дебрца
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Издеглавје, Општина Дебрца. Претставува црква од средниот век.

Се наоѓа во западниот дел на селото. На просторот се забележуваат урнатини од средновековна црква, градена од обработени и аморфни камења во комбинација со фрагменти од градбена керамика. Околностите зборуваат дека црквата била обновувана во доцниот среден век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.