Преслоп (Слатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Преслоп is located in Македонија
Преслоп
Местоположба на Преслоп во Македонија
Местоположба 41°20′53″N 20°51′59″E / 41.34806° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.34806; 20.86639Координати: 41°20′53″N 20°51′59″E / 41.34806° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.34806; 20.86639
Основни податоци
Место Слатино (Охридско)
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Преслопархеолошко наоѓалиште во селото Слатино во областа Дебрца. Претставува раносредновековна некропола. Се наоѓа на околу 2 км источно од селото и на околу 100 м северно од Слатинско Градиште. Претставува превој на северното подножје, блага падина на која се забележуваат остатоци од старословенски гробишта, со насоченост исток-запад. Овие гробови би можеле да имаат врска со средновековното население од наоѓалиштето Градиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 276, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069