Трумени Гумења (Годивје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трумени Гумења

Карта

Местоположба 41°24′09″N 20°47′32″E / 41.40250° СГШ; 20.79222° ИГД / 41.40250; 20.79222Координати: 41°24′09″N 20°47′32″E / 41.40250° СГШ; 20.79222° ИГД / 41.40250; 20.79222
Основни податоци
Место Годивје
Општина Дебрца
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Трумени Гумењаархеолошко наоѓалиште во охридското село Годивје, Општина Дебрца. Претставува црква од средниот век.

Се наоѓа на североисточниот крај од селото. При градењето на основното училиште и во неговиот двор биле откриени остатоци од мала црквичка и повеќе гробни конструкции со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Војо — населба од средниот век
  • Горица — цркви од средниот век
  • Кула — опидум и тврдина од хеленистичко време, доцноантичко време и средниот век
  • Св. Спас - Црквиште — сакрален објект од средниот век
  • Черенец — населба од неолитот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 245. ISBN 9989-649-28-6.