Годивје (Охридско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Годивје
Годивје is located in Македонија
Годивје
Местоположба на Годивје во Македонија
Координати 41°24′6″N 20°47′26″E / 41.40167° N; 20.79056° E / 41.40167; 20.79056Координати: 41°24′6″N 20°47′26″E / 41.40167° N; 20.79056° E / 41.40167; 20.79056
Општина Coat of arms of Debarca Municipality.svg Дебрца
Население 92 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 892 м
Годивје на општинската карта
Годивје во Општина Дебарца.svg

Атарот на Годивје во рамките на општината


Годивје — село во Општина Дебрца, во областа Дебрца, во близина на патот Кичево - Охрид.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Годивје се наоѓа во областа Дебрца, на источните падини на Славеј Планина, оддалечено 27 километри јужно од Кичево и 38 километри северно од Охрид и Струга. Атарот на селото Годивје граничи со атарите на селата:Сливово на исток, Врбјани на север, Ржаново и Селци на запад, Лактиње на југ, и Арбиново на југоисток.[1] Поедини места во атарот на селото ги носат следните имиња: Горни и Долни Локви, Бел Камен, Војово, Присој, Корија, Рајчиница, Кобилица, итн.[2]

Историja[уреди | уреди извор]

Годивје е старо село, за првпат под името Годивје се спомнува во 1582, кога припаѓало во Охридскиот Санџак, нахија Дебрца. Еднаш старото Годивје пропаднало, и народот се иселил во прилепско каде основале ново село Годивје (таму наречено „Годивле“). После пропаста на старото Годивје денешното Годивје го обновиле родови кои живееле во раселените села Војово и Гроов, тоа било средината на ХVIII век .[2] Во Илинденското востание селото било запалено поради силната активност на месното население, при што биле запалени 98 куќи, а биле убиени и неколку невини жители, стари, млади. Населението многу страдало и во текот на Втората светска војна, тогаш трпело насилие од балистите. Од ова село искочиле и доста партизани, а во чест на загинатите партизани во селото има споменик.

Според податоците од 1873 година, селото имало 80 домаќинства со 225 жители христијани (Македонци).[3]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Годивје живееле 550 жители, сите Македонци.[4]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Годивје имало 576 Македонци, егзархисти.[5]

Според пописот од 2002 година, во селото Годивје живеат 92 жители, сите Македонци.[6]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[7]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 550[4] 576[5] 745 736 637 479 267 151 104 92

Родови[уреди | уреди извор]

Годивје во целост е македонско православно село. Поголемиот број родови во селото се староседелски, кои некогаш живееле во сега веќе раселените села Војово и Гроов, кои постоеле во атарот на Годивје.[2]

Староседелски родови се: Чораповци (16 к.); Секуловци (15 к.); Попаѓовци (15 к.); Јаковчевци (10 к.); Шутаровци (7 к.); Андреевци (7 к.); Деспотовци (6 к.); Бачовци (5 к.); Станковци (5 к.); Дојчиновци (5 к.); Шипинковци (4 к.) и Коруновци (1 к.).

Доселен е само родот Ѓаковци (25 к.) кои потекнуваат од предокот Кузман кој после некое убиство со неговиот брат пребегнал од околината на Ѓаковица. Кузман дошол во селото Годивје, додека неговиот брат отишол во околината на Дебар. Во овој род го знаат следното родословие: Насте (жив на 68 г. во 1980 година) Василе-Ристе-Анѓеле-Кузман основачот на родот кој дошол во селото.

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1948 година, родови во селото се:

Староседелци: Самарџијовци (20 куќи) живеат по цело село, слават Св. Никола, за нив се вели дека први преминале од раселеното село Гроов; Продановци (7 куќи) живеат по цело село; Сталевци (32 куќи) живеат низ цело село, слават Св. Никола, за нив се вели дека дошле од Гроов после Самарџиовци. Се делат на Мрдовци (9 куќи), Ѓундалевци (7 куќи), Станковци (7 куќи), Бокелевци (3 куќи), Гршковци (2 куќи), и Столевци (2 куќи); Куртовци (12 куќи) живеат во своето Куртовско Маало или преку село, слават Св. Никола, една нивна гранка се вика Карајоновци (9 куќи); Апостоловци (5 куќи) живеат во Куртовско Маало, слават Св. Никола; Шишковци (15 куќи) живеат во Куртовско Маало, слават Св. Никола; Крилевци (5 куќи) 1 куќа имаат во Горно Маало, а 4 во Куртовско Маало, слават Св. Никола; Шутаровци (14 куќи) живеат, 5 куќи во Горно Маало, а 9 куќи во Долна Црква, се делат на Чолаковци (6 куќи), и Попаѓовци (4 куќи)

Доселеници: Ѓаковци или Ѓоковци (25 куќи) 23 куќи им се на сред село, а 2 во Куртоско Маало, слават Св. Никола. Доселени се 30тите на XIX век поради крвна одмазда од околината на Ѓаковица, Метохија.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1332 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 30 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Таму има 3 цркви кои постојат и една која е урната или запалена.Таму се црквите Св.Ѓорѓија, Св.Никола, Св.Спас (кај месноста Црквишта), а во минатото во месноста Горица била црквата Св.Вартоломеј.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Населението од Годивје цело време се иселувало. Познати се следните иселени родови од селото.[17]

Во селото Србјани е иселен родот Мијаилевци (3 к.) (Тома Смиљаниќ-Кичевија); во селото Десово е родот Андрејевци (1 к.) доселен таму 1936 година; во селото Горно Село е родот Ориѓани (3 к.) доселен таму 1954 година; во селото Песочани се Годивци (12 к.) таму отселени 1920-тите години; во Ново Село се Треневци (3 к.), отселени таму помеѓу двете светски војни.

После Втората светска војна околу 10 фамилии се отселиле во Војводина, во исто време и во Тиквеш се отселиле неколку фамилии. А од средината на 1950-тите населението почнало да се иселува по градовите. Најмногу се отселени во Охрид преку 80 куќи, но и во други градови во Македонија како: Скопје, Кичево, Струга, Битола итн. Иселеници има и во прекуокеанските земји пред се Австралија.

Од родовите поединечно се знае за следните иселеници до 1948:

 • Од Самарџијовци во: Славеј (едно семејство од 1943 година), Бирино (едно семејство од 1944 година) и во Крушевица (две семејства од 1944 година).
 • Од Сталевци во: Славеј (едно семејство од 1943 година) и Збажди (како домазет се иселил Никола Тренески во 1947 година).
 • Од Куртовци во: Врбјани (како домазет кај Ќемаловци во 1928 година), Битола (едно семејство) и во Канада (едно семејство од 1919 година).
 • Од Апостоловци во: Лактиње (како домазет кај Дојчиновци-Вељановци во 1932 година), Песочани (две семејства од 1927 година) и во Ниш (едно семејство).
 • Од Шишковци во: Прострање (како домазет од 1908 година), Брезово (како домазет од 1912 година), Дивјаци (Горно или Долно) (како домазет од 1900 година) и во Пловдив (едно семејство од 1870 година).
 • Од Крилевци во: Ниш (едно семејство од 1920 година) и во Пловдив и Варна (пет семејства од 1918 година).
 • Од Шутаровци во: Провадија, Бугарија (едно семејство од 1919 година) и во Јабука (едно семејство од 1946 година).
 • Од Ѓоковци во: Ново Село (две семејства од 1919 и 1934 година), Славеј (две семејства од 1943 година), Глогоњ (едно семејство од 1946 година) и во Бугарија (едно семејство од 1913 година).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Архив МАНУ Фонд „ Бранислав Русиќ “ АЕ 89/1. „ Дебрца “ Годивје.
 2. 2,0 2,1 2,2 Ф., Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
 3. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.102-103.
 4. 4,0 4,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.253
 5. 5,0 5,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 162-163.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 8. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
 9. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.
 10. 10,0 10,1 10,2 Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
 11. 11,0 11,1 11,2 Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
 12. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том II, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
 13. 13,0 13,1 Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том III, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
 14. Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том IV, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 15,4 Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том IV, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија.
 16. {Наведена книга|title=Илинденски сведоштва. том IV, дел II.|author=Јасмина Дамјановска|author2=Ленина Жила|publisher=Државен архив на Република Македонија|author3=Филип Петровски |year=2017|isbn=|location= Скопје|pages=}}
 17. Trifunoski F., Jovan (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]