Климештани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Климештани
Климештани is located in Македонија
Климештани
Местоположба на Климештани во Македонија
Климештани на интерактивна карта

Координати 41°15′21″N 20°46′1″E / 41.25583° СГШ; 20.76694° ИГД / 41.25583; 20.76694Координати: 41°15′21″N 20°46′1″E / 41.25583° СГШ; 20.76694° ИГД / 41.25583; 20.76694
Општина Coat of arms of Debarca Municipality.svg Дебрца
Население 57 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 19020
Надм. вис. 904 м
Климештани на општинската карта
Климештани во Општина Дебарца.svg

Атарот на Климештани во рамките на општината

Климештани — село во Општина Дебрца, во областа Дебрца, во околината на градот Охрид.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Климештани се наоѓа во областа Дебрца, во подножјето на Караорман.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Охридската каза на Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Климештани живееле 80 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Климештани имало 80 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Климештани живеат 57 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 80[1] 80[2] 133 145 156 156 150 115 57 57

Родови[уреди | уреди извор]

Климештани е македонско православно село, селото не е многу старо, настанато е околу 1840 година.[5]

Според истражувањата на Бранислав Русиќ од крајот на 1940тите, родови во селото:

 • Староседелци: Белевци (10 к.), Којовци (3 к.) и Крушаровци со Јолевци (3 к.)
 • Доселеници: Поповци или Цветковци (4 к.) за нивното потекло има две преданија, според првото доселени се од кичевско, а според второто припаѓаат на родот Поповци во Мешеишта; Крстановци (4 к.) доселени се од струшкото село Ложани, каде припаѓале на родот Шурдовци.[6]

Според истражувањата од 1977 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Белевци (15к.) еден од трите најстари родови во селото, доселени се од сега раселеното село Црско кое постоело во атарот на селото Поум; Крушаровци (4 к.) доселени се кога и Белевци, доселени се од селото Куратица; Крстановци (2 к.) доселени се кога и претходните два рода, доселени се од селото Волино; после овие 3 рода во селото се населиле Наумовци (3 к.) и Димитриевци (2 к.) доселени се од селото Мешеишта, во родот Димитриевци се знае следното родословие: Аргир (жив на 73 г. во 1980 година) Коста-Лазо-Димитрија кој се доселил од Мешеишта. Во Мешеишта припаѓале на родот Поповци.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1348 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 44 гласачи.[8]

Иселеништво

Постари иселеници од селото има во Северна Америка (1 семејство) од 1923 година, и во Романија (2 семејства) од 1904 година.[6]

Иселеништвото продолжило помасовно после 1960 година и има иселеници во Охрид и Австралија.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.253
 2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 164-165.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. 5,0 5,1 Ф., Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
 6. 6,0 6,1 . Русиќ, Бранислав. Струшко Поле-Климештани. Архивски фонд на МАНУ АЕ 88/1. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
 7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]