Владо Дојчиновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владо Дојчиновски
Роден 27 февруари 1986
Охрид
Националност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Сенки
Соблекување
Занимање глумец

Владо Дојчиновски (р. 27 февруари 1986 во Охрид) ― македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2006-2009 Македонски народни приказни ТВ-серија
2007 Сенки ТВ-филм Борче
2010 Царската е последна ТВ-филм
2010 Како да ме нема ТВ-филм
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Куси Доне
2013-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Женски итроштини ТВ-филм Мажот
2014 До балчак ТВ-филм Војвода
2016 Потрага по загубеното богатство ТВ-филм Мажот
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм
2017 Вистински приказни ТВ-серија Јован
2018 Соблекување ТВ-филм Гратисот
2019 Врба ТВ-филм
2021-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Гиго