Македонски народни приказни (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонски Народни Приказни
Жанрдрама
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Продукција
Времетраење18-40 минути
Прикажување
Првична мрежаМТВ (стари и нови делови), Сител (нови делови) и А1 Телевизија (нови делови)
Првично прикажување1970 - 1990-те (први делови) и 2009 - денес (нови делови) – ...

Македонски народни приказни се екранизација на голем број на македонски народни приказни собрани од собирачите на народни умотворби. Овие кратки ТВ епизоди беа снимени од страна на ТВ Скопје, подоцна од МТВ во перидот од раните 70-ти, па сè до 90-тите година. Досега се снимени околу 300 епизоди, не вкличувајќи ги новите епизоди.

Актерска екипа[уреди | уреди извор]

Како дел од старата актерска екипа се следните актери:

Голем број од старите актери се дел и од новата сезона снимана од МТВ.

Листа на „Македонски народни приказни“ (стар серијал)

Нови сезони[уреди | уреди извор]

Нова сезона во продукција на МТВ[уреди | уреди извор]

На 7 октомври 2009 година започнало снимање на нови делови на серијалот. Режисер на првите 10 нови Македонски народни приказни е Миле Грозданоски, додека сценарист е Шенка Колозова. Понатака режирањето ќе биде препуштено и на други режисери, меѓу кои и Љупчо Билбиловски. Снимњето е под капата на МТВ и дел од приказните се базирани на македонските приказни собрани од Марко Цепенков[1]. Во новата сезона Македонски народни приказни учествуваат голем број на глумци од старите делови, како и нови македонски актери. Актерската екипа е[2]:

Првата епизода од новите македонски народни приказни снимани од МТВ се вика „Грнчарот“ и се снимала во едно од студијата на МТВ. Останатите епизоди се снимани во околината на Скопје, како на пример: во дворови во Скопска Црна Гора, кај Св. Пантелејмон, во селото Нерези, во селата Добри Дол и Соње, во Куршумли ан, како и во студијата на МТВ[3].

Нова сезона во продукција на А1[уреди | уреди извор]

Покрај МТВ, македонските народни приказни се снимаат и во продукцијата на А1 Телевизија . Нови приказни досега нераскажани, воглавно од 20 век, со нова актерска екипа, снимани на локации во село Бањани и Чучер .

Актери:
Сценарио:

Наводи[уреди | уреди извор]