Бистра вода (серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистра вода
Напишана одЈани Бојаџи
Режирана одЈани Бојаџи
УлогиСимеон Мони Дамевски
Дејан Лилиќ
Јелена Жугиќ
Мето Јовановски
Роберт Вељановски
Александар Микиќ
Владо Јовановски
Зоран Љутков
Младен Крстевски
Горан Стојановски
Кети Дончевска Илиќ
Васил Зафирчев
Маја Љутков
Ирена Илиевска
Јана Вељановска
Рубенс Муратовски
Ана Јовановска
Лазе Манасковски
Бранко Бенинов
Григор Јовановски
Ефтим Трајчов Ѓаурски
Кирил Андоновски
Нино Леви
Горан Илиќ
Марија Новак
Илија Илиоски
Музика наПетар Георгиевски
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди19
Продукција
Продуцент(и)Јани Бојаџи
МестоположбаСкопје
Времетраење60 мин
Прикажување
Првична мрежаТелевизија Алфа
Првично прикажување5 март 2023 - 9 јули 2023

Бистра водамакедонска телевизиска серија во режија на Јани Бојаџи, снимена во 2022 година. Во продукција на Телевизија Алфа.

Содржина[уреди | уреди извор]

После четериесет и пет години емиграција во Канада, Александар, во денот кога во Скопје го убиваат неговиот брат близнак, тој се враќа во Македонија. Неговото семејство е растурено и тој се труди повторно да го обедини. На патот кој води кон среќата ќе застане Арсен неговиот другар од детството, заради кого Александар како седумнаесет годишен тинејџер морал да побегне од комунистичка Југославија.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Дејан Лилиќ Дамјан
Јелена Жугиќ Ника
Симеон Мони Дамевски Александар
Мето Јовановски Професорот
Роберт Вељановски Арсен
Александар Микиќ Стамен
Владо Јовановски Исо
Зоран Љутков Петар Гарски
Васил Зафирчев Жанко
Младен Крстевски Милан
Јана Вељановска Мила
Горан Стојановски Тодор
Кети Дончевска Илиќ Вера
Нино Леви Мишо Павличин
Маја Љутков Лина
Горан Илиќ Генералот
Марија Новак Магда
Ирена Илиевска Ана
Рубенс Муратовски Спиро
Ана Јовановска Оливера
Благоја Чоревски
Кирил Андоновски Стариот
Борче Начев Докторот во станот
Лазе Манасковски Павле
Ефтим Трајчов Ѓаурски Милан
Бранко Бенинов Киро
Владо Дојчиновски Гиго Дракалски
Григор Јовановски Константин
Владимир Тулиев Трстена
Душица Стојановска Службеничка во државниот архив
Илија Илиоски Томо
Ѓорѓи Тодоровски Доктор
Снежана Конеска Руси
Јордан Витанов Академикот
Сашо Тасевски
Роберт Ристов Никита
Васил Михаил Бојан
Димитрина Мицкоска Румена
Томе Станковски Методи
Миле Вратеовски Директорот на заводот
Гордана Ендровска Борка Гаврилска
Александра Пешевска Соња
Елизабета Стефановска Катја Гаврилска
Пируника Киселички Марина
Чедомир Митевски Пиљарот
Илија Струмениковски Стариот
Давид Илиќ Шефот во агенција за туризам и менаџмент
Надица Петрова Медицинска сестра во ординацијата на Вера
Петар Маниќ Ѓорѓи
Здравко Стојмиров Посредникот
Бранко Атанасов Директор на златара
Ненад Нацев Шабан
Пеце Ристевски Докторот на Арсен
Стефан Николовски Давор
Игор Сарандески Возачот
Ангела Јакимовска Мимоза

Епизоди[уреди | уреди извор]

Епизодите од серијата се достапни на: kinemoe.mk

Надворешни врски[уреди | уреди извор]