Снежана Конеска Руси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Снежана Конеска Руси
Родена 8 декември 1952(1952-12-08)(71 г.)
Ниш
Националност Македонка
Позната по улогата во: Македонски народни приказни
Премиера
Големи и мали
Вистинска љубов
Трето па машко
Звукот на светлината
Занимање глумица
режисер

Снежана Конеска Руси (родена на 8 декември 1952 во Ниш) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица и режисер. Снежана Конеска во својата кариера има одиграно поголем број театарски претстави и филмски улоги.

Животопис[уреди | уреди извор]

Снежана Конеска Руси е родена во Ниш, СР Србија, СФР Југославија на 8 декември 1952. Конеска се преселила во Скопје, каде завршила своето основно и средно образование. Таа дипломирала на Факултетот за драмски уметности (1975/ 1976) во класата на Владимир Милчин и Љубиша Георгиевски. Таа била успешен студент и била прогласена за најдобар студент за 1976 година.[1]

Македонската јавност ја запаметува Конеска по своите први улоги и придонеси на Детската радио драма во МРТ, каде била член од 1963 до 1973 година. Од 1972 до 1978 година била водител на Македонското радио. Своите први улоги ги одиграла во 1973 година, а во 1975 година ја добила и наградата за најдобар млад глумец од списанието „Млад борец“. Од 1978 година станала редовен член на Македонскиот народен театар, и работи се до нејзиното пензионирање во 2019 година. Директор на Македонски народен театар во периот од 2000 до 2004 година.[1] Мајка е на едно дете, ќерка.

Награди[уреди | уреди извор]

Некои од наградите на Снежана Конеска се[1]:

  • 1974 награда на весникот "Млад борец" за успешен млад актер за улогата на Девојката во претставата "Димна Јуда, град градила" и за монодрамата "Ана Франк"
  • 1976 награда за епизода за улогата на Слепата девојка во Крчма под зеленото дрво на ТИ Војдан Чернодрински
  • 1991 најдобро глумечко остварување за Маргарита во Ричард трети на ТИ Војдан Чернодрински
  • 1992 добитник на 13-то ноемвриската награда на град Скопје
  • 2019 Награда за животно дело "11-октомври"

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1973 Залез зад езерската земја ТВ-серија Аскина сестра
1975 Прва вечер ТВ-филм
1980 Учителот ТВ-филм
1983 Премиера ТВ-филм
1985 Од зад грб ТВ-филм
1987 За трошка среќа ТВ-филм Маруле
1989-1992 Тврдокорни ТВ-серија Мајката
1990-1991 Еурека ТВ-серија
1991-1992 Македонски народни приказни
1993 Дајте музика ТВ-серија Снешка
1997 Џипси меџик ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија Лимба
2000 Големи и мали ТВ-серија Директорката
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2000-2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2002 Звукот на светлината ТВ-филм Невена
2002 Наше маало ТВ-серија Комшивка
2003 Нежната прашина на заборавот ТВ-серија
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-серија
2011 Трето па машко ТВ-серија Рајнето
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Рајна
2016-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2019-2021 Дајте музика ТВ-серија Снешка
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]