Пируника Киселички

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пируника Киселички (8 август 1996, Скопје) — македонска актерка.

Биографија[уреди | уреди извор]

Пируника Киселички е родена во Скопје каде завршила основно и средно музичко образование, во ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“. Студирала на приватниот факултет за драмски уметности ЕСРА во Скопје, во класата на професор Мето Јовановски.

Глумела во филмовите:

Како и во претставите:

Член е на патувачки театар „Колозов“ со изиграни над триста претстави низ Македонија, како „Љубопитната принцеза“,[2] „Убавицата и ѕверот“, „Волшебната шума“, и други.

Наводи[уреди | уреди извор]