Пируника Киселички

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пируника Киселички
Родена 8 август 1996
Скопје
Националност Македонка
Позната по улогите во: Македонски народни приказни
Среќа во вреќа
Види ја ти неа
Бистра вода
Занимање глумица
Мајка Дубравка Киселички
Роднини Снежана Киселичка (баба)

Пируника Киселички (8 август 1996, Скопје) — македонска глумица.

Биографија[уреди | уреди извор]

Пируника Киселички е родена во Скопје каде завршила основно и средно музичко образование, во ДМБУЦ „Илија Николовски Луј“. Студирала на приватниот факултет за драмски уметности ЕСРА во Скопје, во класата на професор Мето Јовановски.

Учествувала во претставите:

Член е на патувачкиот театар „Колозов“ со изиграни над триста претстави низ Македонија, како „Љубопитната принцеза“,[2] „Убавицата и ѕверот“, „Волшебната шума“, и други.

Филмографија[уреди | уреди извор]

ТВ-серии

Наводи[уреди | уреди извор]