Прејди на содржината

Кузман Кузмановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кузман Кузмановски
Роден 19 октомври 1912
Дебар
Починал 1946
Скопје
Националност Македонец
Занимање кинодеец

Кузман Кузмановски (Дебар, 12 март 1912Скопје, 1 ноември 2004) – македонски кинодеец.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Кузмановски е роден во Дебар на 12 март 1912 година. Целокупниот работен век (1930–1983) го минал во киноприкажувачката дејност. Имал значаен придонес во ширењето на филмската култура, преку несебичниот ангажман во оформувањето на киномрежата во Македонија и Скопје, особено по скопскиот земјотрес од 1963 година (од 4 на 12 кина).[1]

  1. Македонска енциклопедија, том I. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 771. ISBN 978-608-203-023-4.