Теона Стругар Митевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Теона Стругар Митевска
Teona Strugar Mitevska Press Conference Berlinale 2017.jpg
Роден 1974
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Занимање
режисер
продуцент
Роднини сестра Лабина Митевска

Теона Стругар Митевска (родена 1974 во Скопје) — македонска режисерка и продуцентка. Нејзина сестра е глумицата Лабина Митевска. Теона заедно со нејзиниот брат и сестра Вук и Лабина ја водат семејната продукција Сестри и Брат Митевски.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Режисер[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Како убив светец[уреди | уреди извор]

  • Ротердам Филм Фестивал-Награда Тигар (номинација)
  • Брисел Филм Фестивал-Златен ирис (номинација)
  • Сарајево Филм Фестивал-Награда најдобар глумец на Милан Тоциновски

Јас сум од Титов Велес[уреди | уреди извор]

  • 13ти Сарајево Филм Фестивал-Специјална награда на жирито
  • Филмскиот фестивал во Приштина -Награда за најдобра женска улога на Лабина Митевска
  • Филмскиот фестивал во Приштина-Специјална златна плакета за најдобар филм
  • 9ти филмски фесивал Лече,ИталијаСпецијалната награда на жирито за режисерката
  • 9ти филмски фесивал Лече,ИталијаНаграда за најдобар глумец на Лабина Митевска

Жената што ги избриша солзите[уреди | уреди извор]

  • Монтенегро Филм Фестивал-Награда за најдобра камера

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-01-25. Посетено на 2017-01-25.