Дубравка Киселички

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дубравка Киселички
Роден 26 февруари 1965
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Вистински приказни
Случки од животот
Турни ме да кинисам
Мајка Снежана Киселичка
Деца Пируника Киселички (ќерка)

Дубравка Киселички (р. 26 февруари 1965 во Скопје) — македонска театарска филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Киселички ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1985-1987 Случки од животот ТВ-серија Ленче
1987 Пикасо ТВ-филм
1989-1990 Тврдокорни ТВ-серија Ана
1990-1993 Еурека ТВ-серија
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Јана
1992-1993 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1995-2001 Македонски народни приказни ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија Клаудија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2006-2009 Македонски народни приказни ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-серија
2010-2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Мира
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Приказни од животот ТВ-серија Натали
2015 Цимери ТВ-серија Мајката на Митко
2015-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Вистински приказни ТВ-серија Божана
2018 Мејкинг оф ТВ-филм
2020 Потрага по загубеното богатство ТВ-филм Жената
2022 Тале и Корона ТВ-филм Баба
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Животопис[уреди | уреди извор]

Дубравка, дипломира на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, на отсекот за актерска игра во 1987 година, во класата на проф. Љубиша Георгиевски и Слободан Унковски. Од 1988 година е дел од патувачкиот Театар Колозов, каде имаат претстави низ секаде во Македонија. Таа е препознатлив лик од Македонски народни приказни каде за прв пат се појавила во 1992 година, каде учествува и сè уште во приказните. Таа е вработена во Театар Куманово.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dubravka Kiselicka“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.