Прејди на содржината

Јани Бојаџи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јани Бојаџи
Роден 18 јули 1970
Струмица
Националност Македонец
Познат по режија на:
Ругање со Христос
Вистинска љубов
Болка на душата
Занимање режисер

Јани Бојаџи (р. 18 јули 1970 во Струмица) — македонски режисер, продуцент и сценарист.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Бојаџи ги режирал следните филмови:[1]

Година Филм
2010 Крајот на светот ТВ-филм
2010 Пилот ТВ-филм
2013-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Последниот македонски пророк Документарен филм
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм
2015 Бела ноќ ТВ-филм
2016 Вистинска љубов ТВ-филм
2016 Болка на душата ТВ-серија
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2022 Кино „Љубов“ ТВ-филм
2023 Бистра вода ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jani Bojadzi“. IMDb. Посетено на 04 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]