Љупчо Тодоровски-Упа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љупчо Тодоровски-Упа
Роден 2 мај 1956
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Починал 22 јануари 2021(2021-01-22) (возр. 64)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Јазол
Одмазда
Ругање со Христос
Пред дождот
Џган
Салон Хармони
Занимање глумец

Љупчо Тодоровски-Упа (2 мај 1956 во Скопје22 јануари 2021 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1981. Стојче ТВ-филм Љубовникот на Амелија
1983. Премиера ТВ-филм Комита
1985. Мусо и јас ТВ-серија Фашист
1985. Јазол ТВ-филм Јован
1985. Опасна баба ТВ-филм Милиционерот
1985. Шмекер ТВ-филм Циско
1986. Секула и неговата жена ТВ-филм Поп
1986. Развод на одредено време ТВ-филм Тип и бироу
1987. Убав живот ТВ-серија Конобар
1987. Соба 405 ТВ-серија
1987. Ло сциао ТВ-серија Обезбедување
1988. Завера и издаја ТВ-серија Секретар на амбасада
1988. Некоја чудна земја ТВ-филм Секретар
1988. Роман од Лондон ТВ-серија
1991. Заборавени ТВ-серија Приватник
1994. Пред дождот ТВ-филм Кизо
1998. Салон Хармони ТВ-серија Стопанственик
2000. Дали јасно пријателе ТВ-филм Сефер
2001. Прашина ТВ-филм
2001. Одмазда ТВ-филм Осман
2004. Татко ми Едуардо ТВ-филм Таткото
2004. Големата вода ТВ-филм
2007. Сенки ТВ-филм
2010. Војната е завршена ТВ-филм
2010. Пилот ТВ-филм Александар
2016. Џган ТВ-филм Инспектор Ристо
2017. Фамилија Марковски ТВ-серија Професорот
2018. Ругање со Христос ТВ-филм Александар
2019. Дедо и внук ТВ-филм
2019. Налепница ТВ-филм Постар детектив
2021. Носеше црна прачка ТВ-филм Офицер
2021. Снежана на крајот умира ТВ-филм