Прејди на содржината

Ирена Илиевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирена Илиевска
Роден 1 септември 1990
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Народност Македонка
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Вистинска љубов
Занимање глумица

Ирена Илиевска (р. 1 септември 1990, Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на професорот Владимир Милчин во 2013 година.

Филмографија

[уреди | уреди извор]

Илиевска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2012 Душан ТВ-филм
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Бела ноќ ТВ-филм Темјана
2016 Вистинска љубов ТВ-филм Наде
2016 Болка на душата ТВ-серија Секретарка
2018 Преспав ТВ-серија Милена
2018 Заразената област Мара и Жарко ТВ-филм Климентина
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Невестата
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Ана
2024 Утре Наутро ТВ-серија Аида
  1. „Irena Ilievska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]