Горан Стојановски (глумец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горан Стојановски
Роден 2 септември 1968
Охрид
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Преспав
Џган
Дедо и внук
Занимање глумец

Горан Стојановски (Охрид, 2 септември 1968) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1993. Светло сиво ТВ-филм Соседот
1994. К-15 ТВ-серија Ѓурупки мејкерс
2001. Ноќ спроти Свети Василиј ТВ-филм Легачот
2006. Ѓоре шнајдерот ТВ-серија
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2008-2010. Македонски народни приказни ТВ-серија
2010. Штаб ТВ-серија Началникот
2013. Тврдокорни ТВ-серија Јаким Таткото
2013. Само за губитниците ТВ-филм Капетан
2016. Џган ТВ-филм Менаџерот
2016-2023. Преспав ТВ-серија Инспектор Томе
2017. Инцелител ТВ-филм Јордан
2017. 48 ТВ-филм Пресидент
2017. Фамилија Марковски ТВ-серија др. Бранко
2017. Инсајдер ТВ-серија Мики
2019. Дедо и внук ТВ-филм
2022-2023. Бистра вода ТВ-серија Тодор
2022-2023. Куќен притвор ТВ-серија Томе