Рубенс Муратовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рубенс Муратовски
Роден 1971
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Булки крај шините
Мост
Тврдокорни
Последниот Македонец
Занимање глумец

Рубенс Муратовски (роден на 1971 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Рубенс Муратовски димпломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на Проф. Љубиша Георгиевски во 1996 година, а од 2000 година се вработил во Драмски театар - Скопје. Со глума Муратовски започнал уште од најрани години кога настапувал во главната улога на детската серија „Белото Циганче“ и „Булки крај шините“. Во текот на годините, како студент а и потоа, остварил забележителни главни и споредни улоги во претстави на матичниот театар, но и на сите други театарски сцени во државата.

Поважни театарски улоги[уреди | уреди извор]

 • Така зборуваше Гертруда р. Ангелчо Илиевски ДТС 2022
 • Буре барут р. Сашо Миленковски ДТС 2016
 • Ждрело-р,Зоја Бузалковска,ДТС 2014
 • Архелаос или Еврипид се враќа на Балканот,р Владо Цветановски,ДТС 2012
 • Генетика на кучињата,р Дејан Пројковски,ДТС 2012
 • Агамемнон - geNOcid21, од Љубиша Георгиевски, р. Владлен Александров, ДТС 2011
 • Војникот – Супернова, р. Златко Славенски, ДТС, 2008
 • Инспекторот Дадо – Комшилук наопаку, р. Ненни Делместре, ДТС, 2008
 • Спасе – Македонски рулет, р. Сашо Миленковски, ДТС, 2007
 • Поткаљосин – Женидба, р. Лилиа Абаџиева, Битолски театар, 2006
 • Џејмс – Поручникот од Иншимор, р. Зоја Бузалковска, ДТС, 2005
 • Дантон – Смртта на Дантон, р. Дејан Пројковски, Струмички театар, 2005
 • Гаврил – Лет во место, р. Љупчо Георгиевски, ДТС, 2005
 • Инкасаторот, Црна Арапина ... – Маме му ебам, кој прв почна, р. Дејан Пројковски, Битолски театар, 2004
 • Луков – Црнила, р. Дејан Пројковски, Театар Штип, 2004
 • Штурецот – Како се станува цар, Зоја Бузалковска, ДТС, 2003
 • Тој – Нема да верувате што ми случи вечерва, р. Кристијан Ристевски, ДТС, 2003
 • Амнон – Јонадаб, р. Дејан Пројковски, ДТС, 2003
 • Хомо еректус, р. Сашо Миленковски, ДТС, 2002
 • Детето – Сонот на смешниот човек, р. Александар Ивановски, Театар Велес, 2002
 • Драга Елена Сергеевна, р. Александра Ковачевиќ, Театар Штип, 2002
 • Војцек – Војцек, р. Боро Драшковиќ, ДТС, 2002
 • Тетовирачот – Тетовирани души, р. Сашо Миленковски, ДТС, 2001
 • Лизандар – Сонот на летната ноќ, р. Димитар Станковски, ДТС, 2001
 • Затвореникот, судијата ... – Кандид во земјата на чудата, р. Сашо Миленковски, ДТС, 2000
 • Мефисто, р. Коле Ангеловски, ДТС, 2000
 • Јованка Орлеанка, р. Љубиша Георгиевски, 2000
 • Ферхад и Ширин, Јуџел Ертел, 2000
 • Мисот на малиот град, р. Владо Талевски, МНТ, 1999
 • Стражарот - Антигона ин Техноленд, р. Галин Стоев, МНТ, 1999
 • Тхе Ловер, р. Зоја Бузалковска, 1999
 • Хамлет, р. Владо Цветановски, 1999
 • Бесконечно патување, кореограф Искра Шукарова, МНТ, 1998
 • Ромео – Ромео и Јулија, р. Наташа Поплавска, Струмички театар, 1998
 • Ојдипус Тиранос, р. Зоја Бузалковска, 1997
 • Среќата е нова идеја во Европа, р. Владо Цветановски, 1997
 • Мечка, р. Синиша Ефтимов, ФДУ, 1996
 • Џек - Питачка опера, р. Горан Тренчовски, ДТС, 1996
 • Теди Брјустер – Арсеник и стара тантела, р. Љубиша Георгиевски, ДТС, 1995, дипломска работа
 • Дрвеница, р. Владо Денчов, театар Скрб и утеха, 1994
 • Луна прима, р. Горан Тренчовски, приватен проект, 1994
 • Билет за пеколот, р. Душан Наумовски, Универзална сала, 1994
 • Кандид во земјата на чудата од Венко Андоновски, р. Сашо Миленковски, ДТС
 • Кинегонда во Карлаленд од Венко Андоновски, р. Сашо Миленковски, ДТС, 2009

Филмографија[уреди | уреди извор]

Муратовски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм 'Улога-
1981 Булки крај шините ТВ-филм Ване
1981 Првите цутови ТВ-серија
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1982 Едно лето ТВ-серија Владимир
1982 Црвено жолто зелено ТВ-филм
1984 Белото циганче ТВ-серија Таруно
1984 Комедијанти ТВ-серија Детето
1987 Девојките на Марко ТВ-серија
1988 Втора смена ТВ-серија Славчо
1990 Еурека ТВ-серија Хорист 4
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1995-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
1998 Салон Хармони ТВ-серија
1999 Стаорец ТВ-филм Војникот
1999 Voice ТВ-филм
1999 Глушецот ТВ-филм
2000 Глас ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија Влатко
2001 Прашина ТВ-филм Корто Малтезе
2001 Подгревање на вчерашниот ручек ТВ-филм Снимателот
2002 Вета ТВ-филм Алек
2006 Мост ТВ-филм Никола
2007 Досие-К ТВ-филм Граѓанин 2
2011 Трето па машко ТВ-серија Цеко
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Соле Стојчев
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Јане Сандански
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Спиро

Награди[уреди | уреди извор]

Награда за најдорба машка улога на Фестивалот за античка драма „Стоби“ 2011 г., за улогата на Агамемнон во претставата „geNOcid21“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Rubens Muratovski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]