Нино Леви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 19 јануари 1960
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Занимање глумец

Нино Леви (роден на 19 јануари 1960 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Нино Леви завршил Факултет за драмски уметности во Скопје[1]. Член на Драмата при Македонскиот народен театар станува во 1989 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Нино Леви
Год. Назив Улога
1980.-те
1987. Хај-фај ТВ филм
1989. Мугра Краток филм
1990.-те
1990. Еурека ТВ серија Вториот агент
1991. Тетовирање филм
1993. Светло сиво ТВ филм
1994. Пред дождот
1997. Welcome to Sarajevo ТВ филм Живко
1997. Преку езерото
1998. Во светот на бајките ТВ серија
1999. Наше маало ТВ серија
2000.-те
2005. Обични луѓе ТВ серија
2007. Сенки ТВ филм Михо
2009-2010. Македонски народни приказни ТВ серија
2010.-те
2010. Како да ме нема ТВ филм
2012. Бардо Краток филм
2013. Соба со пијано ТВ филм
2016. Вистинска љубов ТВ филм градоначалникот
2017. Фамилијата Марковски ТВ филм Миленко
2016-2018. Преспав ТВ филм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Леви Нино“. Кинотека на Македонија.