Бранко Бенинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бранко Бенинов
Роден 9 септември 1958(1958-09-09)(65 г.)
Струмица, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогата во:
Сенки
До балчак
Прашина
Среќна Нова 1903
Болка на душата
Занимање глумец
Деца Анкица Бенинова

Бранко Бенинов (Струмица, 9 септември 1958) — македонски театарски и филмски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1992 Словенски Орфеј ТВ-филм
1995 Внатрешна машина ТВ-филм Трговецот
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-филм
2001 Прашина ТВ-филм Османлиски војник
2003 Лото, лото ТВ-серија
2004 Неверство во зимска ноќ ТВ-филм
2004 Големата вода ТВ-филм Секретар
2007 Сенки ТВ-филм Болничар
2008 Кукен совет ТВ-филм
2009 Седумка, љубов или смрт ТВ-филм Трпе
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Најдо
2012-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 До балчак Берберот
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Мандало
2015 Струмички Народни Приказни ТВ-серија
2015 Медена ноќ ТВ-филм
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Бела ноќ ТВ-филм Петруш
2016 Болка на Душата ТВ-серија Инспекторот
2016 Преспав ТВ-серија Бора спиц
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Тин Камп ТВ-серија Миле
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Киро

Награди[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]