Кети Дончевска-Илиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кети Дончевска Илиќ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кети Дончевска Илиќ
Роден 4 април
Куманово
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Вистинска љубов
До балчак
Ругање со Христос
Занимање глумец

Кети Дончевска Илиќмакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2007. Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Марија
2007. Превртено ТВ-филм
2007-2010. Народни приказни ТВ-серија
2010. Царската е последна ТВ-филм
2010-2011. Македонски народни приказни ТВ-серија
2012. Трето полувреме ТВ-филм Нурсе
2012. Бардо ТВ-филм
2012-2013. Македонски народни приказни ТВ-серија
2013. Тврдокорни ТВ-серија
2014. До балчак ТВ-филм Селанка со дете
2014-2017. Македонски народни приказни ТВ-серија
2016. Вистинска љубов ТВ-филм Жената на Градоначалникот
2018. Ругање со Христос ТВ-филм Сопругата
2020-2022. Македонски народни приказни ТВ-серија
2022. Бистра вода ТВ-серија Вера