Прејди на содржината

Горан Илиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горан Илиќ
Роден 27 јули 1959(1959-07-27)(64 г.)
Куманово, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Трето полувреме
Бал-кан-кан
Трето па машко
Преспав
Ругање со Христос
Болка на Душата
Занимање глумец
Сопружник Кети Дончевска Илиќ
Деца Давид Илиќ
Горан Илиќ во претставата „Ковачи“, 2022 година.

Горан Илиќ (р. 27 јули 1959 во Куманово) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Во 1983 година, дипломира на Факултет за Драмски уметности во Скопје во класата на проф. Љубиша Георгиевски. Од 1984 година, тој бил вработен во Театар Куманово, каде работел до неговото пензионирање во 2023 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Илиќ има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1984 Јуначко колено ТВ-серија
1985 Од зад грб ТВ-филм
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Џинот Карузо
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Заптија
1993 Крик на немиот индијанец ТВ-филм
1998 Салон Хармони ТВ-серија Мајстор Гиле
2000 Погрешно Време ТВ-серија
2004 Големата вода ТВ-филм Доктор
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-серија Јанкула
2005 Обични луѓе ТВ-серија Полицаец
2005 Контакт ТВ-филм Чоок
2005 Бал-кан-кан ТВ-филм Полицаец
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Работник
2007 Превртено ТВ-филм
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-филм
2010 Царската е последна ТВ-филм
2010 Крајот на светот ТВ-филм
2010 Војната е завршена ТВ-филм Сташиќ
2010-2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Перо
2011 Трето па машко ТВ-серија Илија
2012 Трето полувреме ТВ-филм Началникот
2012 Бардо ТВ-филм
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Црвената соба ТВ-филм Бранко
2016 Болка на Душата ТВ-филм Монахот
2017 Инсајдер ТВ-серија Инспекторот
2017 Види ја ти неа Краток филм
2017 Дали би ја погледнала ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Приест
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Сопругот на Горде
2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Милан
2019 Преспав ТВ-серија Комита
2020-2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022 Лена и Владимир ТВ-филм Полицаецот
2022 Куќен притвор ТВ-серија Пациент
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Генералот
2023-2024 Македонски стари приказни ТВ-серија

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда за улогата на ликот Ангеле Велевски во претставата „Гејм Овер“ на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп (1993).
  • Награда за улогата во претставата „Лазаровото писмо“ во режија на Љубиша Георгиевски на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп (1996).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Goran Ilic“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.