Илија Илиоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илија Илиоски
Роден 21 септември 1988 (1988-09-21) (34 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Тврдокорни
Вистински приказни
Занимање глумец

Илија Илиоски (р. 21 септември 1988 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Вработен е во Театар Комедија во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Илиоски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
2012-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012 Бардо ТВ-филм
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Параскев Цветков
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Комита Димитрија
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Вистински приказни ТВ-серија Петар
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2021-2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Томо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ilija Ilioski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.