Среќна Нова 1903 (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Среќна Нова 1903“
РежисерНикола Поповски
Венцислав Ристов
ПродуцентЈани Бојаџи
СценаристЈани Бојаџи
Главни улогиБранко Бенинов
Здравко Стојмиров
Горан Јовановски
Стојан Велков
Ванчо Крстевски
Нино Леви
Борче Начев
Кица Ивковска-Велјановска
Владо Денчов
Ефтим Трајчов Ѓаурски
МузикаГоран Трајкоски
КинематографијаСашо Доковски
Дејан Богојевски
МонтажаБобан Поповски
ПремиераМакедонија
Времетраење94 минути
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Среќна Нова 1903 — македонски филм од 2014 година во режија на Никола Поповски и Венцислав Ристов, Јани Бојаџи е автор на сценариото. Филмот е снимен во продукција на Канал 5.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Здравко Стојмиров Никола
Горан Јовановски Даме
Стојан Велков Питу
Бранко Бенинов Мандало
Ванчо Крстевски Војводата
Ефтим Трајчов Ѓаурски Чернопеев
Кица Ивковска Велјановска Американката
Миа Кантарџиева Катерина
Нино Леви Наку Влавот
Владо Денчов Митре
Борче Начев Србинот
Мелита Софрониоска Митрејца
Кирил Гравчев Комита Пере
Илија Илиоски Комита Димитрија
Владимир Тулиев Комита Гоце
Елена Трајковска Пејачка
Емилија Мицевска Цвета
Наташа Наумоска Сирма Војвода
Едмонд Сотир Кајмакамот
Миле Вратеовски Џељо Арнаут
Ненад Нацев Васил Чакаларов
Николче Пројчевски Јорго гркот
Пеце Ристевски Осман-бег

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Среќна Нова 1903 на Јутјуб