Јордан Витанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Витанов
Јордан Витанов.jpg
Роден 13 јануари 1958
Велес
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Погрешно време
Јас сум од Титов Велес
Занимање глумец

Јордан Витанов (Велес, 13 јануари 1958) — македонски театарски и филмски глумец и режисер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Витанов е роден на 13 јануари 1958 година во Велес[1]. Живее и работи во Велес, а по родителите води потекло од велешките села Грнчиште каде особено ја помогнал обновата на селската црква[2] и Горно Чичево. Дипломирал на отсекот за глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1986 година. Од 1987 год. е член на Народниот театар „Јордан Хаџиконстантинов Џинот“ во Велес[1], каде во два мандата (1999-2002 и од 2006-) е и директор на истиот[3]. Покрај во театарот, остварил улоги и во повеќе играни филмови и телевизиски серии.

Од многуте забележителни остварувања посебно треба да се истакнат улогите на Содо Арамијата во претставата ,,Крчма на патот за Јевропа,, од Жанина Мирчевска, во режија на Коле Ангеловски. За оваа улога Јордан Витанов ја добива наградата за најдобра машка улога на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Добитник е на награда за најдобра машка улога на Меѓународниот театарски фестивал ,,Боспорски Агони,, во Керч, Украина, за улогата на Филоктет во истоимената претстава, во режија на Мето Јовановски. Јордан Витанов е добитник и на Деветоноемвриска награда на градот Велес. Покрај на матичната сцена, остварува и повеќе ангажмани во други театарски куќи низ државата[4].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Играни филмови и телевизиски серии

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Стефановски, Ристо (2009). Блаже Ристовски (уред.). Македонска енциклопедија. 1. Скопје: МАНУ. ISBN 978-608-203-023-4.
  2. Според кажување на мештани. Забележали Марио Шаревски, Тони Ристовски, Ѕвонко Петровски на 8 декември 2015
  3. „Јордан Витанов - нов директор“. Вечер. 20 декември 2006. Посетено на 23 ноември 2009.
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-11-04. Посетено на 2011-08-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]