Големата вода (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Големата вода“
Големата вода постер.jpg
Големата вода
РежисерИво Трајков
ПродуцентРоберт Јазаџиски
СценаристЖивко Чинго
Иво Трајков
НастапуваатСашо Кекеновски
Маја Станковска
Мето Јовановски
Владо Јовановски
Митко Апостолски
Петар Мирчевски
МузикаКирил Џајковски
МонтажаАтанас Ѓорѓиев
Премиера30 април, 2004
Времетраење93 мин
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
англиски

Големата вода — македонски филм од 2004 година, во режија на Иво Трајков. Главните улоги во филмот ги играат Сашо Кекеновски, Маја Станковска, Митко Апостоловски, Мето Јовановски и Верица Недеска. Музиката е создадена од Кирил Џајковски.

Филмот е работен според мотиви од истоимениот роман на Живко Чинго. Местото на снимање во затворот било во Хавзипашините конаци во село Бардовци, Скопско. Филмот ја освоил Големата награда во Валенсија на филмскиот фестивал. Бил македонски кандидат за „Оскар“ во категоријата „Најдобар странски филм“ за 2004 година, но не успеал да добие номинација.[1]

Филмската критика позитивно го оценила целокупниот проект и замисла, добивајќи рејтинг 71% од можни 100% од страна на рецензентите Rotten Tomatoes. Metacritic дала оценка 62 по 15 прегледувања.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]