Последниот фалцер

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Последниот фалцер“
РежисерМладен Крстевски
СценаристФрида Филиповиќ
Главни улогиЃорѓи Колозов
Младен Крстевски
Кица Ивковска Велјановска
Данчо Чевревски
Весна Димитровска
Марјан Чакмакоски
Маја Вељковиќ-Пановска
Ѓорѓи Тодоровски
МузикаАлександар Илиев
КинематографијаДраги Таневски
МонтажаБлаже Дулев
Премиера2003
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Последниот фалцер — македонски ТВ-филм снимен во 2003 година во режија на Младен Крстевски. Во продукција на МРТ. Главните улоги ги играат: Данчо Чевревски, Весна Димитровска, Младен Крстевски, Кица Ивковска Велјановска, Ѓорѓи Колозов.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Данчо Чевревски Дамјан
Весна Димитровска Дили
Младен Крстевски Панцир
Ѓорѓи Колозов Грбавиот
Маја Вељковиќ-Пановска Венда
Кица Ивковска Велјановска Цона
Дарко Ќириќ Коле
Благоја Спиркоски-Џумерко Полицаецот
Јордан Витанов Абдула
Марјан Чакмакоски Аљуш
Андон Јовановски Пишувачот на графити
Ѓорѓи Тодоровски Циганот
Васил Зафирчев Љубовникот од лифтот
Зоран Љутков Џони
Цветанка Чавлеска Циганката

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Последниот фалцер“. ИМДб. Посетено на 24 септември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]