Марјан Чакмакоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марјан Чакмакоски
Роден 7 април 1958(1958-04-07)(66 г.)
Прилеп
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Тврдокорни
Авантурите на Итар Пејо
Прашина
Три во едно
Занимање глумец
Деца Катерина Чакмакоска (ќерка)

Марјан Чакмакоски (р. 7 април 1958 во Прилеп) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Од 1985 година работи во Народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, и работи се до неговото пензионирање во 2023 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Затвореник
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2001 Ноќ спроти св. Василиј ТВ-филм Чувар
2001 Прашина ТВ-филм Вилагер
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Аљуш
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм
2007 Збогум Румелија ТВ-серија
2013 Старо купуем ТВ-филм
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Чаушот
2013-2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија Стојан
2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Приказни од животот ТВ-серија Таткото на Дарја
2015 Три во едно ТВ-филм

Надворешни врски[уреди | уреди извор]